دست نوشته های یک مانی
  
 دست نوشته هایی از سوی کسی که بر عکس بسیاری ، فکر می کند . دست نوشته هایی شامل : تاریخ ، سیاست ، جامعه و ...
 
آرشیو
نگاه به موضوعات یاوه نامه ها
 
جمعه 13 فروردین‌ماه سال 1389
چرا عقب مانده ایم ؟!

مطمئنا این جملات عباس میرزا به ژوبر فرانسوی را خوانده اید ! اگر هم نخوانده اید و دچار فقر اطلاعات تاریخی هستید باید عرض کنم که عباس میرزا پسر فتحعلیشاه بود که عده ای اعتقاد دارند که اگر تیفوس نمی گرفت و زودتر از پدر نمی مرد ایران مثل ژاپن فعلی می شد و ...

(( نمی دانم این قدرتی که شما اروپایی ها را بر ما مسلط کرده چیست و موجب ضعف ما و ترقی شما چه؟ شما در فنون جنگیدن و فتح کردن و بکار بردن تمام قوای عقلیه متبحرید و حال آنکه ما در جهل و شغب غوطه ور و به ندرت آینده را در نظر می گیریم. مگر جمعیت و حاصلخیزی و ثروت مشرق زمین از اروپا کمتر است؟ یا آفتاب که قبل از رسیدن به شما به ما می تابد تأثیرات مفیدش در سر ما کمتر از سر شماست ؟ یا خدایی که مراحمش بر جمیع ذرات عالم یکسان است خواسته شما را بر ما برتری می دهد؟ گمان نمی کنم.
اجنبی حرف بزن! بگو من چه باید بکنم که ایرانیان را هشیار نمایم؟... ))

فارغ از عباس میرزا که شاید خودش نیز متوجه عمق قضیه شده ، مسئله مطرح شده همین است که چرا اینگونه شده ...

شاید مثل صادق هدایت ببینم که در کتاب کاروان اسلام و در صفحه آخر این چنین مطرح می کند :هرچند افکار چپ هم مشابه همین نظر را در بحث استعمار و چاپیدن کشورهای صنعتی و سرمایه دار و ... دارند که اولین مسئله ی مورد نظر در این میان اینگونه خویش را نشان می دهد که نظر مارکس در باب عقب ماندگی مللی مثل ما ، اتهام عقب ماندگی را از ما برداشته و به نوعی ما را در این منظر از جای متهم به شاکی می برد ! و من اینگونه مدعی می شوم که این ، خودش یه گام دیگر عقب ماندگی است !

به عبارت دیگر ، ما چون در این عقب ماندگی هیچ مسئولیتی را بر گردن خویش نمی بینیم به سمت این نگاه می رویم !

و اینگونه به قول صادق زیبا کلام به توهم توطئه دچار می شویم و ...
زیبا کلام در کتاب ما چگونه ما شدیم می نویسد :

شاید اگر ما در عالم واقعیت آنقدر عقب مانده نمی بودیم دلیل نداشت که منظماً به گذشته و به تاریخ و فرهنگمان ببالیم .

البته موکداً اعتقاد دارم که فرضیه توهم توطئه تا حدی صادق است  و همه جا پاسخ گو نیست ولیکن این مسئله را اینگونه هم می بینم که چون ما در قافله صنعتی شدن عقب افتادیم ، آن سرمایه دار و استعمار گر بر گردن ما سوار شده و مقصر اولیه این سقوط خودمان هستیم ...


هرچند که با یک یا دو نوشتار نمی توان دلایل عقب ماندگی را نوشته و آنها را یافت ولیکن تا همین حد که سوالی در ذهن مخاطبان ایجاد شود ، برای ما کافی است .


مانی


============================================


جملات هفته : ( البته مصداق ماه داره )


  1. استاندار خراسان شمالی ، محمد حسین جهانبخش گفت: ملت همیشه در صحنه ایران در دولت نهم و دهم طعم خوش خدمت دولتمردان را چشیدند.
  2. خطیب نماز جمعه تهران آیت الله صدیقی در اولین نماز جمعه سال 89 گفت : ما باید با همت، دنیای غرب و آمریکا را نجات دهیم و ارزش‌ها و اخلاق را در تمام جهان امروز حاکم کنیم. باید همت ما در انقلابی عالمی، حکومت جهانی با رهبری امام زمان (عج) باشد.
  3. احمدینژاد در چهارمحال بختیاری با بیان اینکه در تمامی غرب یک رجل سیاسی شجاع که بتواند در برابر صهیونیست‌های فاسد بایستد و با اقدامات جنایتکارانه آنان مقابله کند وجود ندارد. افزود دولت های مستکبر به دنبال آن هستند تا جلوی قطار پرشتاب پیشرفت ملت ایران را بگیرند، تاکید کرد که سر و صداهایی که این دولت‌ها انجام می‌دهند آبرویشان را بیشتر در سطح جهان می‌ریزند.
  4. محمد باقر قالیباف : اکنون وقت آن است که بین شعار و شعور فرق قائل شویم وی همچنین افزود ، اگر به استغنای اقتصادی برسیم، استقلال سیاسی هم داشته باشیم اما پا روی اخلاق بگذاریم از کشورهای لیبرال هم عقب‌تریم.
  5. آیت الله مقتدایی بعد از فوت آیت الله ابن الرضا ، روحانی شهر خوانسار : آیت‌الله ابن‌الرضا پناهگاه مردم بود .
  6. محمد باقر قالیباف در آخرین نشست مدیران شهرداری در سال ۸۸ گفت: اکنون ۱۴ ماه است که فعالیت و کارجدی در کشور صورت نمی گیرد.
  7. محمد عباس : ایران پشت پرده عدم توافق و شکست آشتی ملی فلسطین است .
  8. دانشجو ، وزیر علوم دولت دهم در نشستس در بندر عباس بعد از شنیدن گلایه های کارکنان و مسئولین گفت : گفت : شما فکر می کنید من کی هستم؟ وزیر؟ من حمالم! در جلسات دولت بیسکوییت هایی به ما می دهند که بز هم انها را نمی خورد. چرا شکایت می کنید من که وزیر هستم صبح که از خانه به دفتر وزارت می ایم قابلمه غذایم دستم است.
  9. خبر ویژه : انتشار مجموعه سخنرانی‌ها و دیدگاه‌های احمدی نژاد در روسیه .
جملات زیاد بود و همین الان 8 تا دیگه هم هست که حوصله ندارم بذارمشون .باشه برا فرصت دیگه ای .

===============================================


بچه که بودیم ( دوران ابتدائی ) خانوم معلم می گفت دو تا خط موازی وقتی بهم میرسند که روی هم بیافتند .  به این می گن بینهایت ... حالا ما که با این اوصاف تا بینهایت هستیم ، بهتر نیست این همه نگرانی نداشته باشیم ؟


تاریخ این روزها زود زود آبستن ِ حادثه می شود . مثل یک دفتر مشق سفید که همون قدیما باید پرش می کردم ، تنت رو بوسه بارون می کنم ، تو فقط سر مشق بده ! فقط سر مشق !


انگار برایم خدایــــــی میکنی ...


===============================================


حوصله وبلاگ نویسیمان به انتها دارد می رسد


مانی


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
 
تعداد ملتی که اومدن این یاوه ها رو خوندن : 64447


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یاوه ها
 
 
free counters